وبلاگ حميرا پارسا وكيل دادگستري
مشاوره حقوقي ,پرسش و پاسخ
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 1304
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

مهمترين مسئله كه بايد بدانيد منشأ و علت صدور چك بايد بدهي صادركننده معادل مبلغ چك باشد،نه كمتر نه بيشتر، بطور مثال شخصي بابت خريد يك دستگاه خانه مسكوني يك چك براي پرداخت قسمتي از وجه معامله صادر كند اما اگر مبنا و علت صدور چك بدهكاري صادركننده نباشد، بلكه به عنوان تضمين معامله يا تعهد صادر شده باشد، صادركننده قابل تعقيب كيفري و مجازات نخواهد بود.ويا اينكه خريدار يك دستگاه آپارتمان از فروشنده بخواهد براي تضمين تعهد به انتقال سند در دفترخانه، يك چك صادر كند و به دست خريدار يا به نزد واسطه املاك بسپارد. در تمامي اين موارد به دليل آنكه صادركننده در حقيقت مبلغ ذكر شده در متن چك را بدهكار نيست، قابل تعقيب كيفري و قابل مجازات نخواهد بود.

چكي بابت تضمين صادر مي شود ممكن است در متن خود چك ذكر شده باشد و يا آنكه اين مطلب در چك بيان نشده باشد .

چك ضمانت

چك هاي سفيد
يعني اينكه صادركننده بدون قيد مبلغ، تاريخ و نام دارنده، فقط چك را امضا و ارائه كرده باشد. اين چك هم از نظر كيفري براي صاحب آن كيفري دربر ندارد. آنچه كه در نزد عامه به عنوان چك هاي سفيد شناخته مي شود چكي است كه تاريخ و نام دارنده و ... در آن قيد شده، فقط مبلغ مي ماند كه در اين صورت مي توان آن را وصول كرد اما در زمره چك هاي حقوقي است.

چك هاي بدون تاريخ

معمولا در اينگونه موارد، دارنده چك قبل از شكايت و قبل از مراجعه به بانك، مبادرت به درج تاريخ مي كند اما چنانچه در مرجع قضايي ثابت شود صادركننده هنگام صدور، تاريخ چك را ننوشته است، صادركننده مسئوليت كيفري نخواهد داشت.

شرطي براي وصول
اين شرط ممكن است در خود متن چك ذكر شده باشد يا آنكه بعدها بر اساس يك فقره قولنامه، صورتجلسه، شهادت شهود و غيره اثبات شود. به طور مثال خريدار اتومبيل، تمام يا قسمتي از مبلغ معامله را به صورت يك فقره چك صادر و در اختيار طلبكار (يعني فروشنده) يا واسطه (بنگاه) بگذارد و شرط كند كه تنها پس از انتقال سند در محضر، طلبكار حق داشته باشد به بانك مراجعه و وجه چك را وصول كند.

 

بردن چك به بانك را لفت ندهيد
يك نكته مهم كه بايد به آن دقت كنيد، اين است كه هرگاه دارنده چك تا شش ماه از تاريخ صدور چك براي وصول آن به بانك مراجعه نكند، يا ظرف شش ماه از تاريخ صدور گواهي عدم پرداخت (يعني برگشتي از بانك) شكايت نكند، دستش در مجامع قضايي به جايي بند نيست و اگر چك موجودي نداشته باشد در واقع يك برگ كاغذ بي ارزش است.

دفتر حقوقي حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري آماده پاسخگويي به سوالات شما عزيزان مي باشد

امتياز:
بازديد:
[ ۸ اسفند ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۲۲:۰۷ ] [ حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب