وبلاگ حميرا پارسا وكيل دادگستري
مشاوره حقوقي ,پرسش و پاسخ
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 1304
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

وب سايت حقوقي حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري- جهت آشنايي با ماده 22 قانون ثبتبه تشريح آن مي پردازيم ،ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاك بدين شرح مي باشد كه:
زماني كه ملكي بر اساس قانون در دفتر املاك به ثبت مي رسد، مالك كسي است كه ملك به اسم او ثبت شده باشد در مورد ارث هم ملك وقتي در دفتر املاك به اسم وراث ثبت مي‏شود كه وارث و انحصار آنها محرز و در سهم الارث بين آنها توافق بوده و يا در صورت اختلاف حكم نهايي در آن باب صادر شده است.

حال به تشريح كامل ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاك مي پردازيم، شرح ماده 22 در چند فصل و ماده تدوين شده است :

فصل چهارم: دولت و اموال غير منقول
مبحث اول ـ هيأت‏ها و مراجع تصميم گيرنده در خصوص اموال غير منقول
گفتار اول ـ هيأت نظارت و شوراي عالي ثبت
هيأت نظارت طبق ماده 6 ق. ث تشكيل و به كليه اختلافات و اشتباهات مربوط به امور ثبت اسناد و املاك رسيدگي مي‏نمايد. در مقر هر دادگاه استان، هيأت مزبور مركب از رئيس ثبت استان يا قائم مقام او و دو نفر از قضات دادگاه استان به انتخاب وزير دادگستري تشكيل و به اختلافات و اشتباهات مربوط به امور ثبتي در حوزه قضايي استان رسيدگي مي‏نمايد.
الف ـ وظايف هيأت‏هاي نظارت
ماده 25 اصلاحي ق. ث تشكيل حدود صلاحيت و وظايف هيأت‏هاي نظارت را بيان كرده است. شكايت اشخاص از عملكرد مامورين اداره ثبت و اختلافات اداري كه ما بين اشخاص و ادارات ثبت به وجود مي‏آيد در صلاحيت هيأت‏هاي نظارت است.

وكيل - حميرا پارسا - وكيل پايه يك - ماده 22 قانون ثبت


مسائل و موضوعاتي كه توسط هيأت‏هاي نظارت مورد رسيدگي و حكم قرار
مي‏گيرد به قرار ذيل است:
1 ـ اشتباهاتي كه در جريان عمليات مقدماتي ثبت واقع شده است
عدم رعايت قانون در طي عمليات مقدماتي ثبت املاك در هيأت نظارت مورد رسيدگي قرار گرفته و ممكن است حكم به ابطال عمليات داده شود چون ملك در دفتر املاك ثبت نشده است بنابراين ابطال عمليات مقدماتي ثبت تضييع حق متقاضي ثبت يا اشخاص ثالث نمي‏باشد و تصميم اداري به حساب مي‏آيد.
2 ـ كشف اشتباه بعد از ثبت در دفتر املاك
ثبت در دفتر املاك به منزله حق مكتسبه براي متقاضي ثبت يا مدعي مالكيت در عمليات مقدماتي ثبت اشتباهي واقع شده و بعد از ثبت در دفتر املاك اشتباه مزبور كشف شود. رفع اشتباه تا جايي كه به حقوق اشخاص ثالث مربوط نشود با هيأت نظارت است.
3 ـ اشتباه در مفاد اسناد رسمي
سند مالكيت يا اسناد تنظيمي در دفاتر اسناد رسمي ممكن است داراي اشتباه مربوط به ظاهر سند بوده يا قانون رعايت نشده باشد. فرض بر اين است كه عدم رعايت قانون يا اشتباه در طرز تنظيم اسناد رسمي بدون سوء نيت واقع شده است. بديهي است در صورت احراز سوء نيت موضوع داراي تبعات كيفري خواهد بود.
بند 7 ماده 25 ق. ث اشتباه در مفاد اسناد رسمي را ناشي از دو عنصر بيان كرده است:
1/3 ـ اشتباه در طرز تنظيم اسناد
اين نوع اشتباهات مربوط به ظاهر سند است و بدون تصريح در قانون رسميت سند ساقط نمي‏شود. به عنوان مثال اگر در سند معامله نام وكيل به جاي اصيل قيد شده

وكيل - حميرا پارسا - وكيل پايه يك - ماده 22 قانون ثبت - وكيل دادگستري -
امتياز:
بازديد: 18
برچسب:
:
[ 1397/7/21  ] [ ۰۹ ] [ parsalaw ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب