وبلاگ حميرا پارسا وكيل دادگستري
مشاوره حقوقي ,پرسش و پاسخ
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 1304
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري - مهريه و دانستني هاي مهم آن، يكي از دغدغه هاي اصلي و مهم زوجين ، يكي در صدد گرفتن مهريه و ديگري در پي فرار از پرداخت آن. با توجه به سوالات مكرر كاربران عزيز و جهت آگاهي به ده نكته مهم و اساسي در مورد مهريه و مطالبه آن مي پردازيم.

1- مهريه ديني است كه در هنگام عقد برحسب چگونگي تعيين آن در عقدنامه بر عهده مرد قرار مي گيرد و مرد تعهد مي دهد به همسرش (زوجه) پرداخت كند.اين دين مي تواند به صورت نقدي ، سكه بهار آزادي و يا طلا، ساير اموال منقول يا غير منقول (ملك، خانه يا آپارتمان) باشد. اين مال به عنوان دين و بدهي بر عهده زوج مي باشد.
2- مهريه همزمان با انعقاد عقد در سند رسمي سند ازدواج ثبت مي شود. از مهمترين ويژگي هاي اين سند رسمي اين است كه لازم الاجرا است. يعني با درخواست زن از دفترخانه تنظيم سند ازدواج براي اجراي تعهدات آن از جمله مهريه، مي توان به عنوان مثال مال موضوع مهريه را از همسر (مرد) درخواست كرد و مراجعه به دادگاه براي اين كار الزامي نيست.
3- مهريه از طريق ارائه دادخواست به دادگاه عمومي حقوقي خانواده هم قابل مطالبه است. زن مي تواند در صورت تمايل با نوشتن خواسته خود توسط خود يا مشاور يا وكيل دادگستري در فرم مخصوص (همان دادخواست) از دادگاه محل سكونت خود يا همسرش درخواست كند كه حكم الزام همسر را به پرداخت مهريه صادر كند؛
4- همچنين مهريه را مي توان پس از صدور اجرائيه از طريق اداره اجراي اسناد رسمي دريافت كرد. با صدور برگ اجرائيه از دفترخانه تنظيم سند رسمي، متقاضي مهريه مي تواند به اداره اجراي اسناد رسمي ثبت مراجعه و با معرفي نشاني مرد (همسر) درخواست وصول مهريه را ارائه كند. هچنان كه مي تواند مالي از مرد مانند حساب بانكي،‌پلاك ثبتي، سهم يا حتي طلب قطعي وي را از ديگران براي توقيف و وصول مهريه معرفي كند.
5- در سند رسمي ازدواج معني عندالمطالبه، امكان درخواست دريافت مهريه در هر زمان است. پس در صورت نوشتن اين عبارت در سند رسمي ازدواج كه به امضاي همسر (مرد) رسيده باشد، زن هر وقت بخواهد مي تواند مهريه را از مرد بخواهد.
6- در سند رسمي ازدواج عندالاستطاعه يعني شرط درخواست پرداخت مهريه دارا بودن مرد است. در صورت استفاده از اين عبارت در متن سند رسمي ازدواج، درخواست مهريه از مرد مشروط به داشتن مال و توانايي مرد در پرداخت مهريه است.
7- مطابق قانون جديد خانواده، براي نپرداختن مهريه بيش از110سكه، مرد بازداشت نمي شود. از سال 1377 با تصويب قانون محكوميت هاي مالي و تا پيش از صدور راي وحدت رويه مبني بر امكان طرح ادعاي اعسار (ناتواني و تنگدستي) براي پرداخت مهريه پيش از توقيف و بازداشت مرد بدهكار مهريه، امكان بازداشت همه محكومان مالي – از جمله محكومان به پرداخت مهريه - به استناد آن قانون فراهم شده بود. اما با صدور راي مذكور و اثبات يا احراز اعسار بسياري از مردان بازداشت ايشان تا زمان اثبات دارا شدن آن ها منتفي مي شد. اما قانونگذار اين بار اين تهديد قانوني را براي وصول مهريه هاي تا 110 سكه طلا زنده كرده است ؛
8- مي توان هر شرطي را درباره مهريه در سند رسمي ازدواج نوشت. بدين معني كه درباره ميزان و شرايط پرداخت مهريه هر توافقي ميان زن و مرد (همسران) جايز است و براي دو طرف تعهدآور محسوب مي شود. بنابراين طرفين مي توانند با آزادي اراده در اين باره گزينه هاي گوناگوني را پيش بيني كنند.
9- مهريه دين ممتازه است و پيش از هر بدهي از بدهكار دريافت مي شود. اهميت بدهي مرد به همسر خود و حساسيت رابطه زوجين (زوج و زوجه يا همان زن و مردي كه با هم ازدواج كرده اند) و البته امتيازي كه قانونگذار براي حمايت از زن پيش بيني كرده موجب شده است تا اين طلب را بستانكاري ويژه و ممتاز به حساب آورد و پرداخت آن را - حتي اگر بدهي مرد مرده (فوت شده) باشد - بر هر طلب ديگري برتر و پيش تر دانسته است؛
10-مهريه را مي توان بخشيد يا بذل كرد.‌ به هر شكل و روشي كه قابل اثبات و مستند باشد زن مي تواند تمام يا بخشي از مهريه را به همسرش ببخشد يا از دريافت آن صرف نظر كند، در عين حال قانونگذار در ازدواج دائم اين حق را براي زن پيش بيني كرده است تا پيش از دريافت مهريه بتواند از انجام وظايف خود به عنوان همسر خودداري كند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر ، طرح سوالات حقوقي خود و يا ارجاع پرونده حقوقي خود با

09123666928خانم پارسا و كيل پايه يك دادگستري تماس بگيريد.

امتياز:
بازديد: 14
برچسب:
:
[ 1397/4/24  ] [ ۱۸ ] [ parsalaw ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب