وبلاگ حميرا پارسا وكيل دادگستري
مشاوره حقوقي ,پرسش و پاسخ
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 1304
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است
قانون صدور چك
 

وب سايت حقوقي حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري _ با توجه به آمار خيره كننده بالغ بر 1.3 ميليون فقره چك برگشتي در شش ماه نخست سال 97 اصلاح قانون صدور چك در دستور كار .مجلس قرار گرفت و اين اصلاحيه مصوب  13 آبان 97 توسط حسن روحاني رئيس جمهور وقت به وزير اقتصاد و بانك مركزي ابلاغ شد

متن قانون اصلاح قانون صدور چك به شرح زير است: 
ماده 1- متن زير به عنوان تبصره به ماده (1) قانون صدور چك مصوب 16/4/1355 با اصلاحات و الحاقات بعدي آن الحاق مي‌گردد
تبصره- قوانين و مقررات مرتبط با چك حسب مورد، راجع به چك‌هايي كه به شكل الكترونيكي (داده پيام) صادر مي‌شوند نيز لازم‌الرعايه است. بانك مركزي مكلف است ظرف مدت يك‌سال پس از لازم‌الاجراء شدن اين قانون، اقدامات لازم در خصوص چك‌هاي الكترونيكي (داده پيام) را انجام داده و دستورالعمل‌هاي لازم را صادر نمايد.
ماده 2- ماده (4) قانون به شرح زير اصلاح مي‌گردد:
ماده 4- هرگاه وجه چك به علتي از علل مندرج در ماده (2) پرداخت نگردد، بانك مكلف است بنا بر درخواست دارنده چك فوراً غيرقابل‌پرداخت بودن آن را در سامانه يكپارچه بانك مركزي ثبت نمايد و با دريافت كد رهگيري و درج آن در گواهينامه‌اي كه مشخصات چك و هويت و نشاني كامل صادركننده در آن ذكر شده باشد، علت يا علل عدم پرداخت را صريحاً قيد و آن را امضاء و مهر و به متقاضي تسليم نمايد. به گواهينامه فاقد كد رهگيري و فاقد مهر شخص حقوقي در مراجع قضائي و ثبتي ترتيب اثر داده نمي شود.
در برگ مزبور بايد مطابقت يا عدم مطابقت امضاي صادركننده با نمونه امضاي موجود در بانك (در حدود عرف بانك‌داري) از طرف بانك گواهي شود. بانك مكلف است به منظور اطلاع صادركننده چك، فوراً نسخه دوم اين برگ را به اخرين نشاني صاحب حساب كه در بانك موجود است، ارسال دارد. در برگ مزبور بايد نام و نام خانوادگي و نشاني كامل دارنده چك نيز قيد گردد.
ماده 3- ماده (5) قانون به شرح زير اصلاح مي‌گردد:
ماده 5- در صورتي كه موجودي حساب صادركننده چك نزد بانك كمتر از مبلغ چك باشد، به تقاضاي دارنده چك بانك مكلف است مبلغ موجودي در حساب را به دارنده چك بپردازد و دارنده با قيد مبلغ دريافت‌شده پشت چك، آن را به بانك تسليم نمايد. بانك مكلف است بنابه درخواست دارنده چك فوراَ كسري مبلغ چك را در سامانه يكپارچه بانك مركزي وارد نمايد و با دريافت كد رهگيري و درج آن در گواهينامه‌اي با مشخصات مذكور در ماده قبل، آن را به متقاضي تحويل دهد. به گواهينامه فاقد كد رهگيري در مراجع قضائي و ثبتي ترتيب اثر داده نمي‌شود.
چك مزبور نسبت به مبلغي كه پرداخت نگرديده، بي‌محل محسوب و گواهينامه بانك در اين مورد براي دارنده چك، جانشين اصل چك مي‌شود. در مورد اين ماده نيز بانك مكلف است اعلاميه مذكور در ماده قبل را براي صاحب حساب ارسال نمايد.
ماده 4- متن زير به عنوان ماده (5) مكرر به قانون الحاق مي‌شود:
ماده 5 مكرر- بعد از ثبت غيرقابل پرداخت بودن يا كسري مبلغ چك در سامانه يكپارچه بانك مركزي، اين سامانه مراتب را به صورت برخط به تمام بانك‌ها و مؤسسات اعتباري اطلاع مي‌دهد. پس از گذشت بيست و چهار ساعت كليه بانك‌ها و مؤسسات اعتباري حسب مورد مكلفند تا هنگام رفع سوء اثر از چك، اقدامات زير را نسبت به صاحب حساب اعمال نمايند:
الف- عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور كارت بانكي جديد؛
ب- مسدود كردن وجوه كليه حساب‌ها و كارت‌هاي بانكي و هر مبلغ متعلق به صادركننده كه تحت هر عنوان نزد بانك يا مؤسسه اعتباري دارد به ميزان كسري مبلغ چك به ترتيب اعلامي از سوي بانك مركزي؛
ج- عدم پرداخت هرگونه تسهيلات بانكي يا صدور ضمانت نامه‌هاي ارزي يا ريالي؛ 

امتياز:
بازديد: 8
برچسب:
:
[ 1397/9/12  ] [ ۰۹ ] [ parsalaw ]

حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري - مهريه و دانستني هاي مهم آن، يكي از دغدغه هاي اصلي و مهم زوجين ، يكي در صدد گرفتن مهريه و ديگري در پي فرار از پرداخت آن. با توجه به سوالات مكرر كاربران عزيز و جهت آگاهي به ده نكته مهم و اساسي در مورد مهريه و مطالبه آن مي پردازيم.

1- مهريه ديني است كه در هنگام عقد برحسب چگونگي تعيين آن در عقدنامه بر عهده مرد قرار مي گيرد و مرد تعهد مي دهد به همسرش (زوجه) پرداخت كند.اين دين مي تواند به صورت نقدي ، سكه بهار آزادي و يا طلا، ساير اموال منقول يا غير منقول (ملك، خانه يا آپارتمان) باشد. اين مال به عنوان دين و بدهي بر عهده زوج مي باشد.
2- مهريه همزمان با انعقاد عقد در سند رسمي سند ازدواج ثبت مي شود. از مهمترين ويژگي هاي اين سند رسمي اين است كه لازم الاجرا است. يعني با درخواست زن از دفترخانه تنظيم سند ازدواج براي اجراي تعهدات آن از جمله مهريه، مي توان به عنوان مثال مال موضوع مهريه را از همسر (مرد) درخواست كرد و مراجعه به دادگاه براي اين كار الزامي نيست.
3- مهريه از طريق ارائه دادخواست به دادگاه عمومي حقوقي خانواده هم قابل مطالبه است. زن مي تواند در صورت تمايل با نوشتن خواسته خود توسط خود يا مشاور يا وكيل دادگستري در فرم مخصوص (همان دادخواست) از دادگاه محل سكونت خود يا همسرش درخواست كند كه حكم الزام همسر را به پرداخت مهريه صادر كند؛
4- همچنين مهريه را مي توان پس از صدور اجرائيه از طريق اداره اجراي اسناد رسمي دريافت كرد. با صدور برگ اجرائيه از دفترخانه تنظيم سند رسمي، متقاضي مهريه مي تواند به اداره اجراي اسناد رسمي ثبت مراجعه و با معرفي نشاني مرد (همسر) درخواست وصول مهريه را ارائه كند. هچنان كه مي تواند مالي از مرد مانند حساب بانكي،‌پلاك ثبتي، سهم يا حتي طلب قطعي وي را از ديگران براي توقيف و وصول مهريه معرفي كند.
5- در سند رسمي ازدواج معني عندالمطالبه، امكان درخواست دريافت مهريه در هر زمان است. پس در صورت نوشتن اين عبارت در سند رسمي ازدواج كه به امضاي همسر (مرد) رسيده باشد، زن هر وقت بخواهد مي تواند مهريه را از مرد بخواهد.
6- در سند رسمي ازدواج عندالاستطاعه يعني شرط درخواست پرداخت مهريه دارا بودن مرد است. در صورت استفاده از اين عبارت در متن سند رسمي ازدواج، درخواست مهريه از مرد مشروط به داشتن مال و توانايي مرد در پرداخت مهريه است.
7- مطابق قانون جديد خانواده، براي نپرداختن مهريه بيش از110سكه، مرد بازداشت نمي شود. از سال 1377 با تصويب قانون محكوميت هاي مالي و تا پيش از صدور راي وحدت رويه مبني بر امكان طرح ادعاي اعسار (ناتواني و تنگدستي) براي پرداخت مهريه پيش از توقيف و بازداشت مرد بدهكار مهريه، امكان بازداشت همه محكومان مالي – از جمله محكومان به پرداخت مهريه - به استناد آن قانون فراهم شده بود. اما با صدور راي مذكور و اثبات يا احراز اعسار بسياري از مردان بازداشت ايشان تا زمان اثبات دارا شدن آن ها منتفي مي شد. اما قانونگذار اين بار اين تهديد قانوني را براي وصول مهريه هاي تا 110 سكه طلا زنده كرده است ؛
8- مي توان هر شرطي را درباره مهريه در سند رسمي ازدواج نوشت. بدين معني كه درباره ميزان و شرايط پرداخت مهريه هر توافقي ميان زن و مرد (همسران) جايز است و براي دو طرف تعهدآور محسوب مي شود. بنابراين طرفين مي توانند با آزادي اراده در اين باره گزينه هاي گوناگوني را پيش بيني كنند.
9- مهريه دين ممتازه است و پيش از هر بدهي از بدهكار دريافت مي شود. اهميت بدهي مرد به همسر خود و حساسيت رابطه زوجين (زوج و زوجه يا همان زن و مردي كه با هم ازدواج كرده اند) و البته امتيازي كه قانونگذار براي حمايت از زن پيش بيني كرده موجب شده است تا اين طلب را بستانكاري ويژه و ممتاز به حساب آورد و پرداخت آن را - حتي اگر بدهي مرد مرده (فوت شده) باشد - بر هر طلب ديگري برتر و پيش تر دانسته است؛
10-مهريه را مي توان بخشيد يا بذل كرد.‌ به هر شكل و روشي كه قابل اثبات و مستند باشد زن مي تواند تمام يا بخشي از مهريه را به همسرش ببخشد يا از دريافت آن صرف نظر كند، در عين حال قانونگذار در ازدواج دائم اين حق را براي زن پيش بيني كرده است تا پيش از دريافت مهريه بتواند از انجام وظايف خود به عنوان همسر خودداري كند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر ، طرح سوالات حقوقي خود و يا ارجاع پرونده حقوقي خود با

09123666928خانم پارسا و كيل پايه يك دادگستري تماس بگيريد.

امتياز:
بازديد: 14
برچسب:
:
[ 1397/4/24  ] [ ۱۸ ] [ parsalaw ]

مهمترين مسئله كه بايد بدانيد منشأ و علت صدور چك بايد بدهي صادركننده معادل مبلغ چك باشد،نه كمتر نه بيشتر، بطور مثال شخصي بابت خريد يك دستگاه خانه مسكوني يك چك براي پرداخت قسمتي از وجه معامله صادر كند اما اگر مبنا و علت صدور چك بدهكاري صادركننده نباشد، بلكه به عنوان تضمين معامله يا تعهد صادر شده باشد، صادركننده قابل تعقيب كيفري و مجازات نخواهد بود.ويا اينكه خريدار يك دستگاه آپارتمان از فروشنده بخواهد براي تضمين تعهد به انتقال سند در دفترخانه، يك چك صادر كند و به دست خريدار يا به نزد واسطه املاك بسپارد. در تمامي اين موارد به دليل آنكه صادركننده در حقيقت مبلغ ذكر شده در متن چك را بدهكار نيست، قابل تعقيب كيفري و قابل مجازات نخواهد بود.

چكي بابت تضمين صادر مي شود ممكن است در متن خود چك ذكر شده باشد و يا آنكه اين مطلب در چك بيان نشده باشد .

چك ضمانت

چك هاي سفيد
يعني اينكه صادركننده بدون قيد مبلغ، تاريخ و نام دارنده، فقط چك را امضا و ارائه كرده باشد. اين چك هم از نظر كيفري براي صاحب آن كيفري دربر ندارد. آنچه كه در نزد عامه به عنوان چك هاي سفيد شناخته مي شود چكي است كه تاريخ و نام دارنده و ... در آن قيد شده، فقط مبلغ مي ماند كه در اين صورت مي توان آن را وصول كرد اما در زمره چك هاي حقوقي است.

چك هاي بدون تاريخ

معمولا در اينگونه موارد، دارنده چك قبل از شكايت و قبل از مراجعه به بانك، مبادرت به درج تاريخ مي كند اما چنانچه در مرجع قضايي ثابت شود صادركننده هنگام صدور، تاريخ چك را ننوشته است، صادركننده مسئوليت كيفري نخواهد داشت.

شرطي براي وصول
اين شرط ممكن است در خود متن چك ذكر شده باشد يا آنكه بعدها بر اساس يك فقره قولنامه، صورتجلسه، شهادت شهود و غيره اثبات شود. به طور مثال خريدار اتومبيل، تمام يا قسمتي از مبلغ معامله را به صورت يك فقره چك صادر و در اختيار طلبكار (يعني فروشنده) يا واسطه (بنگاه) بگذارد و شرط كند كه تنها پس از انتقال سند در محضر، طلبكار حق داشته باشد به بانك مراجعه و وجه چك را وصول كند.

 

بردن چك به بانك را لفت ندهيد
يك نكته مهم كه بايد به آن دقت كنيد، اين است كه هرگاه دارنده چك تا شش ماه از تاريخ صدور چك براي وصول آن به بانك مراجعه نكند، يا ظرف شش ماه از تاريخ صدور گواهي عدم پرداخت (يعني برگشتي از بانك) شكايت نكند، دستش در مجامع قضايي به جايي بند نيست و اگر چك موجودي نداشته باشد در واقع يك برگ كاغذ بي ارزش است.

دفتر حقوقي حميرا پارسا وكيل پايه يك دادگستري آماده پاسخگويي به سوالات شما عزيزان مي باشد

امتياز:
بازديد: 56
برچسب:
:
[ 1395/12/8  ] [ ۱۳ ] [ parsalaw ]


اگر زماني چكي را از كسي دريافت كرديد و براي دريافت وجه آن به بانك مراجعه كرديد و حساب صاحب چك موجودي نداشت، براي دريافت طلب خود چه خواهيد كرد؟ به كجا مراجعه خواهيد كرد؟

قانون مي گويد صدور چك بلامحل ، يك جرم محسوب مي شود ،هر جرمي بنا بر شرايطي به وقوع مي پيوندد.

1.زماني كه تاريخ صدور و پرداخت متفاوت باشد.

چك بايد نقد و بدون وعده صادر شود. زيرا چك بايد مثل پول نقدي باشد. بنابراين اگر امروز چكي براي تاريخ فردا يا روزها و ماههاي آينده صادر شود، صادركننده چك مجازاتش كيفري نمي باشد،واين  چك حقوقي مي باشد. بندرت پيش مي ايد صدور چك بدون وعده صادر شود و حتي بسياري از چك‌هايي كه صادركنندگان آن توسط دادگاه به مجازات حبس محكوم مي‌شوند، در واقع چك‌هاي وعده دار حقوقي هستند اما دليل تعيين مجازات در اين موارد آن است كه صادركنندگان چك به عنوان متهم در دادسرا يا دادگاه قادر به اثبات اين موضوع كه چك به صورت وعده‌دار صادر شده است نيستند. بنابراين نحوه اثبات اين موضوع و دفاع، داراي اهميت مي باشد.

چك برگشتي-parsalaw.ir

2 .چك بابت تضمين انجام تعهد يا تضمين انجام معامله‌اي صادر شده باشد

اساس و علت صدور چك بايد بدهي صادركننده معادل مبلغ چك باشد، مانند آنكه شخصي بابت خريد يك دستگاه اتومبيل يا آپارتمان يك فقره چك براي پرداخت تمام يا قسمتي از وجه معامله صادر كند. اما اگر مبنا و علت صدور چك مديونيت و بدهكاري صادركننده نباشد، بلكه به عنوان تضمين معامله يا تعهد صادر شده باشد صادركننده قابل تعقيب كيفري و مجازات نخواهد بود. مثل آنكه شخصي مغازه يا منزل مسكوني را اجاره كرده باشد و مالك خانه يا مغازه در اجاره‌نامه از مستاجر تعهد بگيرد كه در راس انقضاي مدت اجاره و در پايان مدت اجاره، محل را تخليه كند. سپس براي آنكه به گمان خود تضميني براي اين تعهد دريافت كرده باشد، از مستاجر بخواهد كه يك فقره چك ( به طور مثال معادل قيمت منزل يا مغازه) به عنوان تضمين تعهد به تخليه صادر و به او ارايه كند. مثال ديگر آنكه، خريدار يك دستگاه آپارتمان از فروشنده بخواهد براي تضمين تعهد به انتقال سند در دفترخانه، يك فقره چك صادر كند و به دست خريدار يا به نزد واسطه (بنگاه) بسپارد. در تمامي اين موارد به دليل آنكه صادركننده در حقيقت مبلغ ذكر شده در متن چك را بدهكار نيست. بنابراين صادركننده قابل تعقيب كيفري و قابل مجازات نخواهد بود. اين كه چك بابت تضمين صادر شده است ممكن است در متن خود چك ذكر شده باشد و يا آنكه اين مطلب در چك بيان نشده باشد. اما صادركننده بتواند به طريق ديگري (مانند قولنامه يا شهادت شهود) اين موضوع را اثبات كند.

3.

هرگاه چك سفيد امضا صادر شده باشد

يعني اينكه صادركننده بدون قيد مبلغ، تاريخ و نام دارنده، فقط چك را امضا و ارايه كرده باشد.

4 . در صورتي كه ثابت شود چك بدون تاريخ صادر شده است

معمولا در اين گونه موارد، دارنده چك، قبل از شكايت و قبل از مراجعه به بانك، مبادرت به درج تاريخ مي‌كند. اما چنانچه در مرجع قضايي ثابت شود صادركننده در هنگام صدور، تاريخ چك را ننوشته است صادركننده مسئوليت كيفري نخواهد داشت.

5. هرگاه وصول وجه چك منوط به تحقق شرطي شده باشد

اين شرط ممكن است در خود متن چك ذكر شده باشد يا آنكه بعدها بر اساس يك فقره قولنامه، صورتجلسه، شهادت شهود و غيره اثبات شود. به طورمثال خريدار اتومبيل، تمام يا قسمتي از مبلغ معامله را به صورت يك فقره چك صادر و در اختيار طلبكار (يعني فروشنده) يا واسطه (بنگاه) بگذارد و شرط كند كه تنها پس از انتقال سند در محضر، طلبكار حق داشته باشد به بانك مراجعه و وجه چك را وصول كند.

6. هرگاه ثابت شود چك بابت معاملات نامشروع يا ربا (بهره) صادر شده است.

7. هرگاه دارنده چك تا 6 ماه از تاريخ صدور چك براي وصول آن به بانك مراجعه نكند، يا ظرف 6 ماه از تاريخ صدور گواهي عدم پرداخت (يعني برگشتي از بانك) شكايت نكند.

غير از موارد بالا، در ساير موارد، چك كيفري است يعني صادركننده چك قابل تعقيب كيفري و مستوجب مجازات خواهد بود.

مفهوم حقوقي شدن چك

اغلب تصور مي‌كنند، چكي كه حقوقي مي‌شود از اعتبار افتاده است و بي‌ارزش است. در حالي كه اين‌گونه نيست. در چك‌هاي حقوقي فقط صادركننده قابل تعقيب و مجازات كيفري نيست اما مي‌توان تقاضاي توقيف اموال و دارايي صادركننده را كرد و دادگاه نيز حكم به پرداخت مبلغ چك خواهد داد مگر آنكه با دفاعيات خوانده (صادركننده) ثابت شود كه به طور كلي طلبي وجود ندارد يا آنكه چك بابت ربا صادر شده است يا به هر دليل ديگر دارنده چك (خواهان) استحقاقي ندارد.

مطالبه وجه چك از دادگاه

برخي گمان مي‌كنند براي وصول وجه چك از طريق دادگاه، فقط بايد شكايت كيفري كنند. در حالي كه حتي اگر اين شكايت به نتيجه برسد، دادگاه تنها حكم به مجازات حبس خواهد داد و درباره طلب دارنده اظهار نظر نمي‌كند. هم درباره چك‌هاي كيفري و هم چك‌هاي حقوقي، دادگاه تنها در صورتي حكم به پرداخت مبلغ چك در وجه دارنده چك را صادر خواهد كرد كه دارنده به عنوان خواهان، فرم مخصوص دادخواست را تكميل و با پرداخت هزينه دادرسي از طريق ابطال تمبر و ساير تشريفات قانوني، آن را تحويل دفتر دادگاه كند.

در غير اين صورت دادگاه قانونا نمي‌تواند حكمي مبني بر پرداخت مبلغ چك صادر كند. البته در بسياري موارد، صادركننده به علت ترس از مجازات، خود راسا مبادرت به پرداخت مبلغ چك مي‌كند. در اين صورت، زحمت تقديم دادخواست نيز از دوش دارنده چك برداشته خواهد شد.

امتياز:
بازديد: 49
برچسب:
:
[ 1395/11/16  ] [ ۱۲ ] [ parsalaw ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب